Iskolánkról

• Balassi Bálint életéről

• balassi1554 október 20 - án született Zólyom várában. Gyermekkorát részben Zólyomban, részben a család legkedvesebb birtokán, Liptóújváron töltötte.

A fiatal Balassi Bálintnak Bornemissza Péter, a kor legismertebb írója, költője volt a nevelője. Az ő segítségével ismerkedik meg a humanista műveltséggel. Tanulmányai kiegészítésére apja külföldre is elküldte, így 1565-ben Nürnberngben jár.
                 Balassi gondtalanul s hasznos tanulmányok közt folyó gyermek - életét 1569-ben egy váratlan esemény egy csapásra tönkretette. Balassa Jánost, a költő édesapját összesküvés gyanúja miatt a király letartóztatta. Bár a pozsonyi börtönből sikerült megszöknie, és családjával együtt Lengyelországba menekült, de a család anyagi helyzete meggyengült. Ettől kezdve Balassi Bálint élete csupa küzdelem, megpróbáltatás, hrac, menekülés: erdélyi hadjárat, Báthori István foglya, Lengyelország; apja halála, gyámjával, Balassi Andrással való pereskedése, végvári vitézi élet, szerencsétlen házassága Dobó Krisztinával, kudarc, reménytelenség, bujdosás.
                 Örömet számára ezekben az években csak Ungnádné Losonczy Annával szövődő szerelmi viszonya jelenthetett. A kedveséhez írt úgynevezett Anna - versekben - bár Júliának nevezte őt - alkotja költészetének remekműveit.
          Ezekben a hányatott esztendőkben éri el Balassi költői fejlődése csúcspontját. Ekkor írta legszebb hazafias verseit, köztük az Egy katonaéneket (a vers megtalálható a következő oldalon).

A rendkívül tehetséges költő 1594 - ben Mátyás főherceg seregében harcolt a törökök ellen. Májusban Esztergom falai alatt állottak. Május 19 - én egy török ágyúgolyó súlyosan megsebesítette. Hosszú haláltusa után 30 - án halt meg. Hibbén (Liptóújvár mellett) van eltemetve.